Czy poppersy są legalne w Polsce?

Na to pytanie można odpowiedzieć i „tak”, i „nie” lub „to zależy”. Sytuacją prawną poppersów w Europie i Szwajcarii zajmujemy się od 2014 r. i śledziliśmy już kilka postępowań karnych i administracyjnych dotyczących tego tematu.

Posiadanie i spożywanie poppersów jest dozwolone. Poppersy nie podlegają ustawie o środkach odurzających, głównie dlatego, że nie powodują uzależnienia (poppersy nie są więc narkotykami).

W Szwajcarii, gdzie Oxymoron AG (właściciel tej strony internetowej) ma swoją siedzibę, szwajcarski urząd regulacyjny ds. produktów leczniczych (Swissmedic) potwierdził, że poppersy nie są objęte ustawą o produktach leczniczych, ponieważ nie mają zastosowania medycznego.

W Szwajcarii poppersy podlegają ustawie o substancjach chemicznych, która również jest bardzo surowa i skomplikowana. Posiadanie i „konsumpcja” poppersów jest dozwolona. Sprzedaż poppersów w Szwajcarii jest dozwolona tylko pod bardzo szczególnymi warunkami. Oznacza to, że kupując poppersy na naszej stronie internetowej, kupujesz produkt podlegający szwajcarskim przepisom dotyczącym substancji chemicznych, ponieważ nasza firma ma siedzibę w Szwajcarii.

Składnikami poppersów są głównie azotyny (estry alkilowe kwasu azotowego). Istnieje cała gama azotynów i to właśnie między innymi w tym zakresie istnieje różnica, które azotyny mogą być sprzedawane w Szwajcarii jako poppersy, a które nie.

Istnieją azotyny, które są toksyczne i mogą być śmiertelne w razie przypadkowego połknięcia. Wyraźnie dystansujemy się od tych azotynów, które również nie są dozwolone w Szwajcarii. Na stronie poppers-kupic.pl sprzedajemy wyłącznie środki do czyszczenia skóry ze składnikami: azotynem pentylu, azotynem heksylu i kanadyjską formułą pentylu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszym artykule na temat składników poppersów. Jeśli ważna jest dla Ciebie nota prawna, Twoje zdrowie i zdrowie Twoich bliźnich, zalecamy kupowanie wyłącznie poppersów ze składnikami zawierającymi azotyn pentylu (CAS 463-04-7) lub azotyn heksylu (UFI V300-A06S-K00V-G02P) lub kanadyjską formułę pentylu (nr WE 951-169-0). Na naszej stronie znajdziesz wyłącznie produkty na bazie azotynu pentylu, azotynu heksylu i kanadyjskiej formuły pentylu.

Stale monitorujemy sytuację prawną w Europie, w Polsce i w Szwajcarii i zamieszczamy informacje na tej stronie.

Odpowiedzialne obchodzenie się z chemikaliami jest dla nas bardzo ważne i w żadnym wypadku nie chcemy narażać ludzkiego zdrowia. Wręcz przeciwnie, chcielibyśmy zrobić co w naszej mocy, aby edukować ludzi na temat poppersów i prawidłowego zastosowania.